Friday, December 11, 2009

FIRINDA SAZAN


Uzun zamandır hiçbirşey yazamadım.Tabii ki birşeyler yapıyorum ama genellikle fotoğraf çekmeyi ihmal ettiğim için buraya yazmak istemedim. İnşallah bu iyi bir başlangıç olur, devamını getiririm.
Eşim elinde kocaman bir sazan ve balık yumurtası ile gelince bunu nasıl pişirmelim diye önce internette biraz araştırdım. Sazan genelde pek yemediğimiz bir balık türüdür. Küçükleri çok kılçıklı oluyor, büyükleri de fazla geliyor. Balığı yağda kızartma alışkanlığımız da yok. Bunun sonucunda şöyle bir tarifi uygulamaya karar verdim.
Sazan ayıklanmış halde geldi eve. Önce iyice yıkayıp kağıt havlu ile kuruladım. Her tarafını tuzlayıp biraz daha suyu varsa süzülmesi için 1 saat buzdolabında beklettim. 1 yemek kaşığı oda ısısında yumuşamış tereyağına 1 çay kaşığı kırmızı biber ve fesleğen, 1 yemek kaşığı kekik ve 2 adet defne yaprağını elimle parçalayıp karıştırdım. Bu baharatlı yağı balığın içine dışına her tarafına sürdüm. Daha sonra fırın tepsisini alıp zeytin yağı ile yağladım. 3-4 tane patatesi yuvarlak dilimleyip tepsiye dizdim. Üzerine roka ve dereotu doğradım.Bu patates karışımının üzerine balığı oturttum. balığın üzerine ve içine de soğan ve limon dilimleri koydum. 250 C fırında yaklaşık bir saat pişirdim.
Balık yumurtalarını ise mısır ununa bulayıp tereyağında kızarttım.
Balık yumurtalarını başka yapılış şeklini bilen varsa payalşırsa sevinirim.

1 comment:

pelince said...

Adaşım şükür kavuştuk :) Sazan hiç yemedim,kocaman bir balıkmış.. Sebzelerle de nefis gözüküyor.. Balık yumurtasını d bilmiyorum... ellerine sağlık...

Bir daha bu kadar uzun ara verme ,yeni tarifleri bekliyoruz..

Kocaman Sevgiler..